Rodinný dům Vodňany

Do ulice klasické tvary, do zahrady moderní prosklený vikýř sledující jako oko, co se děje v okolí.

Návrh domu byl trochu limitován jeho umístěním, kdy uliční fasáda tvoří zároveň hranici pozemku, navíc orientace ke světovým stranám není zrovna ideální, zahrada poskytující soukromí je akorát na sever. Také připomínky památkářů trošku ovlivnily výsledný vzhled, ale ve finále byli snad všichni spokojeni!

Dům je jednoduchého obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou bez přesahů, s postranními atikami a využitelnost podkroví je zvýšena díky navrženým vikýřům ve všech pokojích. Ty zároveň dodávají domu zajímavější vzhled. Obvodové konstrukce domu byly navrhovány s ohledem na doporučení tepelně-technických norem, vytápění interiérovým kotlem na dřevo zase akceptuje požadavky na obnovitelné zdroje energie. Kotel je jednou z vychytávek, které dům má, jedná se o interiérový kotel s přikládáním z technické místnosti, takže všechna špína a nepořádek zůstane pěkně mimo obytný prostor.

Dispozičně je dům řešen jako 4+kk a poměrně rozsáhlé technické zázemí. Dole se nachází velký obytný prostor s jídelnou a kuchyňským koutem, který je nenásilně oddělen od sezení v obývací části místnosti schodištěm ve tvaru U. To je zajímavě řešeno s vytvořením otvoru v jedné ze stěn, které dodává schodišťovému prostoru vzdušnost a netradiční vzhled.

  • Typ:

    rodinný dům

  • Lokalita:

    Vodňany

  • Rok:

    2012