Hudební dům Plzeň

Objekt koncertní síně pro plzeňskou filharmonii splňuje všechny současné moderní trendy a zároveň respektuje původní zástavbu a především vedle stojící budovu Českého rozhlasu. Budova byla navržena jako kompaktní jednoduchá víceúrovňová hmota doplněna o předsazený plášť, který svou členitostí kontrastuje s jednoduchostí uvnitř. Výškově nově navržená budova respektuje budovu Českého rozhlasu, která se snižuje směrem k Čechovově ulici.

Obdélníkový charakter pozemku vytyčený pro návrh koncertní síně sloužil jako výchozí podnět pro tvorbu samotného návrhu koncertní síně. Síň je tedy navržena jako jedna kompaktní hmota respektující původní zástavbu a především budovu Českého rozhlasu. Jednoduchá hmota však byla doplněna o předsazený plášť, který svou členitostí představuje kontrast
jednoduchosti uvnitř a rozehranosti na povrchu. Budova Českého rozhlasu směrem k Čechově ulici klesá a s tím ohledem je navrženo výškové uspořádání koncertní síně, která z 3. NP vstupní části postupně klesá na 2. NP.

Hlavní přístup k budově vede přes náměstí Míru. Ve vstupní části se nachází pokladna a šatna. Prostor je vybaven hygienickým zázemím pro veřejnost. Z 1. nadzemního podlaží je možnost vstupu do koncertního sálu přes vstupní chodby. Ve foyer je hlavní schodiště propojující jednotlivá podlaží. Z 2. nadzemního podlaží je přístup do hlediště a dále se zde nachází možnost drobného občerstvení v podobě kavárny, sloužící především v době konání koncertů. 3. nadzemní podlaží umožňuje přístup do druhé výškové úrovně koncertního sálu a mimo jiné nabízí také volné prostory především pro výstavní účely. K tomu je přiřazen sklad, zajišťující úložné prostory pro vystavované předměty.

  • Typ:

    hudební dům

  • Lokalita:

    Plzeň

  • Rok:

    2011