Z čeho stavět rodinný dům?

Hodně zajímavá otázka, na kterou není jednoduché nalézt odpověď! Kdybychom si tuto otázku položili ještě před pár lety, zaručeně bychom měli mnohem jednodušší volbu. Výběr materiálů pro stavbu drobnějších objektů (jako rodinné domy, garáže apod.) byl poměrně dost omezený, sortiment se příliš neměnil a používaly se víceméně pouze tradiční konstrukce. Nyní je situace úplně jiná, stejně jako v řadě dalších odvětví. Portfolio výrobků na stavebním trhu se rozšiřuje mílovými kroky, výrobci se předhání v překonávání parametrů svých výrobků a na začátku roku mají již připraveny novinky pro rok další. Pak může nastat problém, co si z toho nepřeberného množství vlastně vybrat.

 

Stavět zděný dům nebo dřevostavbu? Zvolit jednovrstvé či sendvičové zdivo? Používat přírodní materiály, materiály recyklovatelné či recyklované, šetrné k životnímu prostředí? Zůstat u klasiky a stavět tak, jako stavěli naši dědové a pradědové? Myslet na další generace? Jít s dobou a postavit si nadčasový dům? Nechtít mít strach ze stále rostoucích cen energií a postavit si nízkoenergetický nebo pasivní dům?

 

Podobných otázek si můžeme položit spousty, a čím více jich bude, tím více budeme mít zamotanou hlavu. Je určitě dobré se věnovat samostudiu a udělat si na věc vlastní názor, ale projekt, výběr vhodných materiálů pro stavbu a další náležitosti bychom měli přenechat odborníkovi, který nás povede a utřídí naše myšlenky. V následujících článcích se dozvíte, co si o tom všem myslíme my.

Napsal: ing. Jana Koláříková - TOJAKO ateliér

autorizovaný inženýr ČKAIT č. 0011882