RD Dobřany – realizace

Rodinný dům v Dobřanech a jeho realizace

[one_third]zastavěná plocha: RD 75,56 m2 + parkovací stání 24,5m2
užitná plocha celkem (RD): 108,1 m2
velikost: 3+kk + technické příslušenství
orientační hodnota stavby: 2,0 mil.Kč

studie a projekt: 05/2012 – 07/2012
stavba: 09/2012 – dosud

 

Popis:
Novostavba rodinného domu v lokalitě „Dobřany – Horní Kotynka“ je navržena jako nepodsklepený, jednopodlažní objekt s obytným podkrovím, zastřešený pultovou střechou, s krytým parkovacím stáním a terasou.

 

Rodinný dům o jedné bytové jednotce 3+kk je dispozičně řešen na dvě zóny, obytnou v 1.NP a klidovou v podkroví, s dvěma pokoji a galerií otevřenou do obytného prostoru. Technická část se nachází v 1.NP s orientací k S. Hlavní fasáda je orientována na J a Z. Střecha je pultová, orientovaná ve směru J-S, se sklonem 8°.

 

Dům je navržen jako zděný, z pórobetonového tepelně izolačního zdiva, bez dodatečného zateplení. Stropní konstrukce byla navržena z pórobetonových panelů, zastřešení klasickým tesařským krovem, i když původním záměrem bylo rovněž použití těchto panelů i pro pultovou střechu a vytvoření masivní střešní skladby. Jako střešní krytina byl zvolen falcovaný titan-zinkový plech, který vypadá velmi elegantně. Elegantně vypadají také okna a vstupní dveře, které jsou plastové a z exteriérové strany potažené folií v moderním antracitovém odstínu. Moderní vzhled domu dodává nejen pultová střecha a barevné provedení, ale také externí komín pro krbová kamna v provedení leštěná nerez.

 

Objekt je navržen jako energeticky úsporný. Jako hlavní zdroj tepla byl nakonec zvolen z důvodu absence plynové přípojky elektrokotel, napojeným na radiátory, doplňkovým zdrojem tepla jsou pak krbová kamna v obytném prostoru, která zvládnou pokrýt velkou část tepelné ztráty a ještě navodit romantickou atmosféru. Větrání domu je přirozené okny v kombinaci s podtlakovým systémem (nucený odtah vzduchu v místech s větší produkcí odpadního vzduchu – wc, koupelna, kuchyně).

 

Pár slov k projektu:
Investoři této stavby za námi přišli s tím, že už kdysi jeden projekt měli, ale nelíbil se jim, a proto se rozhodli začít znovu. Měli už jasnější představu a jejich hlavním požadavkem bylo vytvoření vzdušného obytného prostoru, nejlépe s galerií v patře. Obytný prostor je tedy z velké části otevřen až po střechu, čímž se sice ukrojila značně užitná plocha, ale idea nakonec zvítězila. Pracovně jsme si tento dům označili jako „nejmenší dům s největší galerií“. Poměrně rychle jsme se trefili do představ budoucích obyvatel jak navrhovaným vzhledem domu, tak i dispozičním řešením a studie byla jimi záhy odsouhlasena. Pak jsme ještě museli projít „prověrkou“ na stavebním úřadě, neboť pro tuto lokalitu má obec zpracované regulativy architektem a studii jsme si museli nejprve nechat posvětit od něj. I toto jsme ale zvládli a pak už nic nebránilo tomu, dodělat projekt, předat klientům a pak už se jen zvědavě vyptávat nebo i na vlastní oči zkoumat, jak pokračuje stavba. Stavba, plně v režii budoucích obyvatel, zdárně pokračuje a stěhování je plánováno na jaro letošního roku. Držíme palce, ať se záměr vydaří![/one_third] [two_thirds_last]

[separator_dots]

Chcete podobnou stavbut? Neváhejte nás [big_button link=“https://tojako.cz/kontakt/“]KONTAKTOVAT[/big_button]

[/two_thirds_last]