TOJAKO pracuje na novém individuálním projektu!

TOJAKO se hlásí s čerstvou novinkou. Právě děláme na individuálním projektu rodinného domu pro jednoho soukromého investora. Tento člověk má trošku hluboko do kapsy a jeho rozpočet je poměrně dost omezený, přesto se nechce vzdát myšlenky na moderní dům, který zaujme okolí zvenku i návštěvy zevnitř a bude se v něm i příjemně bydlet. Aneb za málo peněz, hodně muziky. To je pro nás výzva!
Začínáme architektonickou studií a plynule budeme pokračovat na dalších stupních projektové dokumentace. Snažíme se vymyslet co nejlepší variantu, přesně na míru našemu klientovi.
Domeček by měl být menší, do 80m2 zastavěné plochy, patrový s obytným podkrovím a bez garáže. Jednoduchý z exteriéru i interiéru. Střecha sedlová bez přesahů, protože jsou v tomto směru omezené možnosti vyplývající z místních regulativů. Dispozice přehledná a funkční. Ačkoliv dům nebude velký, budoucí majitel domu si nechce odpustit i nějaký otevřený prostor přes obě podlaží. A to se mu také pokusíme splnit, nápad už je tu. Líbí se nám, že klient nechce za každou cenu doslova ucpat veškerý prostor v domě a naopak chce zachovat určitou vzdušnost. Samozřejmě je fajn, když u malého domu využijete co nejvíc z nabízející se plochy a nemáte zbytečná „volná“ místa, ale určitá otevřenost a uvolněnost může domu jedině prospět a tento prostor může pak sloužit jako otevřená pracovna nebo herna pro děti. Ale je to každého věc a je potřeba toto vždy předem dobře zvážit, případně již od začátku vtipně navrhnout tak, že bude v budoucnu možnost dispozici měnit, pokud se nám najednou volný prostor znelíbí a budeme ho chtít využít jinak. A o to se právě snažíme u tohoto nového projektu.
Samozřejmostí je také návrh této stavby jako energeticky úsporného rodinného domu. Zatím je koncepce taková, že dům by měl splňovat parametry nízkoenergetického domu. Bude navržena pořádná tepelně-izolační obálka domu, kompaktní a bez zbytečných tepelných mostů. Důraz bude kladen také na vzduchotěsnost a počítá se s tím, že bude v domě navrženo i řízené větrání s rekuperací. Tady by klient rád použil větrací jednotku s aktivní rekuperací, která bude v létě dům i dochlazovat a zároveň tímto odpadním teplem bude ohřívána teplá užitková voda. Nicméně tento systém je už poměrně dost náročný finančně, a proto je to zatím spíše zbožné přání, uvidíme, jaká bude realita.
Budeme se snažit najít co nejlepší řešení s optimálním poměrem cena=výkon, jak u technologií, tak u stavebních konstrukcí a doufáme, že se to povede na jedničku, ke spokojenosti klienta i naší. O tom, jak se nám tento záměr daří naplnit, budeme průběžně informovat.

Napsal: ing. Jana Koláříková - TOJAKO ateliér

autorizovaný inženýr ČKAIT č. 0011882