Pod Chlumem začíná růst stavba, na kterou jsme mimořádně zvědaví. Je to takové naše první dítě, rodilo se dost dlouho, ale nakonec se z toho vyloupla, doufejme že vydařená, stavba.
Číst víceDlouhou dobu se na našich stránkách nic nedělo... ano, byli jsme trochu zaneprázdněni prací a nebyl čas na psaní novinek, ale teď už bylo na čase. Pomalu nám to začíná růst! Někde i rychleji než pomalu. Jako první se začal rýsovat rodinný dům v Hrádku u Rokycan. Na jaře prý už bude nastěhováno
Číst více3. VZDUCHOTĚSNOST Vysoká míra těsnosti obálky budovy je jednou z podmínek při navrhování a realizaci pasivního domu. Je potřeba, aby netěsnostmi v obvodových konstrukcích pronikalo co nejméně vzduchu, protože dochází nejen ke ztrátám tepla prostupem, ale také k pronikání vlhkosti do vnitřních konstrukcí a hrozí riziko kondenzace. V neposlední řadě také těsnost obálky ovlivňuje i efektivitu větrání se zpětným získáváním tepla, protože vzduch se pak vyměňuje netěsnostmi v konstrukcích místo toho, aby procházel rekuperačním výměníkem a předával potřebné teplo vzduchu přívodnímu.
Číst víceZákladní principy návrhu: KONCEPCE NÁVRHU A JEHO OPTIMALIZACE Pro pasivní dům je velmi důležitá celková koncepce návrhu a optimalizace všech prvků již od samotného počátku navrhování. Jedná se zejména o tvar a velikost budovy, dispoziční řešení, výběr vhodného materiálu, technologií, orientace ke světovým stranám, velikost a rozmístění oken, návrh vytápění a větrání objektu. Toto vše se dá nejlépe měnit a optimalizovat při tvorbě studie a je potřeba tomuto návrhu věnovat dostatek času, protože právě toto je fáze, kdy je možné měnit nejvíce za nejméně peněz. U pasivního domu nelze jako u „běžného“ řešit věci až při realizaci, protože základem je dokonale promyšlený návrh včetně všech detailů.
Číst více