3. VZDUCHOTĚSNOST Vysoká míra těsnosti obálky budovy je jednou z podmínek při navrhování a realizaci pasivního domu. Je potřeba, aby netěsnostmi v obvodových konstrukcích pronikalo co nejméně vzduchu, protože dochází nejen ke ztrátám tepla prostupem, ale také k pronikání vlhkosti do vnitřních konstrukcí a hrozí riziko kondenzace. V neposlední řadě také těsnost obálky ovlivňuje i efektivitu větrání se zpětným získáváním tepla, protože vzduch se pak vyměňuje netěsnostmi v konstrukcích místo toho, aby procházel rekuperačním výměníkem a předával potřebné teplo vzduchu přívodnímu.
Číst více2. TEPELNÉ IZOLACE Samozřejmostí pro pasivní domy je vytvoření dokonalé tepelně izolační obálky objektu. Z pohledu dnes používaných izolací se jedná až o extrémní tloušťky, kdy stěny se izolují i 30 cm tepelné izolace, do střešního pláště je vhodné použít až 40 cm izolace. Nesmí se zapomínat ani na podlahu na terénu a obvod domu ve styku se zeminou. Co se tloušťky týče, závisí také na použitém materiálu, protože některé mají lepší parametry i při menších dimenzích. Snahou je tedy použití co největší izolační vrstvy a co nejmenší tloušťky nosné konstrukce, aby výsledná tloušťka (zejména u stěn) nebyla příliš velká. Důležité je ale samozřejmě také zachování statické funkce konstrukce!
Číst víceMlhavé dny a večery trávíme zalezlí v našem ateliéru a intenzivně pracujeme na nové kolekci typových rodinných domů. Nebudou to ale obyčejné typové domy, budou to TY domy, typové domy šité na míru. Vybírat bude možno z mnoha variant, dispozičních i vzhledových, celá koncepce je ale velmi dobře promyšlena, a tak nebude nabídka nepřehledná, ale bude mít jednotný osobitý styl, který bude charakteristický pro všechny domy.
Číst víceDřevostavby nepatří do propadliště dějin, naopak jsou trendem moderní doby. Tedy alespoň za našimi hranicemi, kde jsou velmi oblíbené, například ve Skandinávii tvoří podíl staveb na bázi dřeva v bytové výstavbě 60%, v USA 65% a v Kanadě dokonce 80%. U nás stále ještě přetrvává názor, že "cihla je cihla", že dřevostavba nemá žádnou životnost, o strachu z požáru nemluvě. Nic z toho ale není tak úplně pravda a v následujících řádcích se pokusíme shrnout, jaké jsou vlastnosti dřevostaveb a z nich plynoucí výhody a nevýhody oproti masivní zděné stavbě.
Číst více